Email
info@serdarborabayraktaroglu.com

Telefon
0532 500 05 80
Telefon
0212 219 00 12

Adres
Clinic SBB
Teşvikiye mah. Maçka Cad.

Erhan apt. No:16 Kat:2 D:5  Nişantaşı/Istanbul

Sosya Medya

Google Map

Keşfedecek Çok Şey Var

Macahel Efeler Köyü’ndeki Bumbulay Pansiyon, Karçal dağı ve vadi manzarası ile kalınacak en iyi yerlerinden. Reyhan ve Kenan Kahya tarafından işletilen pansiyonun ahşap evleri konforlu. Kenan Kahya’nın yirmi yıla yaklaşan özenini pansiyonun her yerinde sürekli hissetmek mümkün. Ahşap evler temiz ve huzurlu. Evlerin teraslarından bakarken zamanı unutmak mümkün. Mutfağın ve yemekleri başarısı ise Emine Dikici’ye ait. Emine çok maharetli ve herkese yetecek o güzel yemekleri büyük bir neşeyle hazırlıyor. Kenan’ın eşi Reyhan’ın yaptığı lezzetli takviyeler sayesinde mutfak eşsiz lezzetleri ile herkesi baştan çıkarıyor. Kısacası her şeyin yöresel olduğu menüde tadacağınız tüm yemekler lezzetli.

Koruma altında

UNESCO’nun ‘biyosfer rezervi’ olarak koruma altına aldığı ülkemizdeki tek yer olan Macahel özel önem taşıyor. Saf Kafkas arısının balı özenle toplanıyor ve alıcıları tarafından şifa niyetine tüketiliyor. Macahel insanı gerçekten doğaya saygılı ve bilinçli. Gezerken etrafta tek çöpe rastlamıyorsunuz. Üretimlerinde asla ilaç, gübre kullanmıyorlar. O yüzden fındık ve bal başta olmak üzere tüm ürünler çok lezzetli ve değerli. Coğrafik açıdan izole olmanın yanı sıra kimyasal olan her türlü şeye karşılar.

Çünkü yaşadıkları bölgenin bölgenin, Avrupa ve Asya’nın en eski doğal yaşlı ve ılıman kuşak yağmur ormanı özelliğine sahip ormanlarını barındırdığının farkındalar. İnsan tahribatından olabildiğince uzak kalmış zengin bir flora ve fauna çeşitliliğine sahip topraklar sakinleri için kutsal. Macahel insanı “doğayı korumalıyım” diye bir bilinci sonradan geliştirmemiş. Zaten onun için doğa hep korunması gereken değerli bir şey. O yüzden doğayı korumak ve az iz bırakmak boynumuzun borcu.

Başka bir hayat mümkün

Bölgedeki köylerde ahşap camileri, tahta köprüleri, köy evlerini ve yaşadığı yere aşık insanlarını tanımak çok güzel. Onların şehir insanı için katlanması imkansız hayatları yaşam kaynağı. Herkesin bir işi ve hayata katacak bir değeri var. Ne kadar güzel değil mi?

Yolculuğun devamında yine Borçka’nın eski ismi Klaskuri olan Aralık köyüne bağlı Nigozmeri Pansiyon’da kalabilirsiniz. Aile işletmesi olan Nigozmeri sadece 8 odası ile hizmet veriyor. Sahibi Süleyman beyin yetenekli ellerinden çıkmış olan ahşap odaların – bakımı ve yemekleri ise eşi Hatice hanıma ait. Çocukları ile birlikte işlettikleri pansiyonun

çevresinde ağaçlar ve köy evleri yer alıyor. Karagöl yolunda olan bu minik işletmenin sürekli yanan kuzinesinde konuklar için yöreye ait yemekleri pişiyor. Macahel’e giderken ya da dönüşte kalabileceğiniz Nigozmeri çok merkezi bir yerde. Borçka Karagöl’e 15 km, Macahel’e 37 km, Kalskur yaylasına 23 km. Konaklamasınız bile mola niyetine de durup yemeklerini yemeniz ve aile ile sohbet etmeniz yolculuğunuzu renklendirecektir.

Post a Comment