Email
info@serdarborabayraktaroglu.com

Telefon
0532 500 05 80
Telefon
0212 219 00 12

Adres
Clinic SBB
Teşvikiye mah. Maçka Cad.

Erhan apt. No:16 Kat:2 D:5  Nişantaşı/Istanbul

Sosya Medya

Google Map

Sonbaharda Yeşilin Başkentine Yolculuk

Yolculuğa çıkmak hayatın en özel anlarından birisi. Çünkü yolun önceden planlanamayan sürprizleri anda kalmayı gerektirir. Anın içinde kalmak ise yaşamın kendisidir. Yolda sadece beden değil ruh da harekete eşlik eder. O yüzden her gittiğimiz yerden başka birisi olarak döneriz. Heybemize biriken anılar da sıkıştığımız şehir yaşamında bize şifa verir.

Kısacası yolculuk anlatısal bir olaydır. Yolu bir an önce tamamlamak yerine onu yaşamak ve anlamak insanı değiştirir. Ayrıca yolda yorulmamak mümkün değildir. Ancak yorgunluk, karşılığında şifa ve yaşanan güzelliklere şükran duyma isteği sunar, bu da yorgunluğu siler.

Macahel’in gizemi

Sırtını Karçal Dağları’na yaslamış Macahel de ancak yolu duyumsayarak varılacak yerlerden. Artvin’in Borçka ilçesine bağlı bu vadi, ismini aldığı Gürcü’cenin kültürel ve biyolojik izlerini de taşıyor. Dağların arasında altı köyden oluşan vadi başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz bitki örtüsüne sahip. Ama ona ulaşmak için biraz çabalamanız gerekiyor. Şu anda karayolu veya uçakla Trabzon ya da Kars üzerinden ulaşmanız mümkün. Artvin’in Borçka ilçesine geldikten sonra da yaklaşık 50 km.lik bir yolu da katetmeniz gerekiyor. Yolun kıvrılarak, inişli çıkışlı hali etrafın el değmemiş güzelliği ile uyumlu. Toprak yolun mesafesi kayaların, derenin ya da uzaktaki sarp bir geçidin görüntüsü, kuşların sesi ve doğanların uçuşuyla kısalıyor.

Bir zamanların ulaşımı nerdeyse imkansız olan vadisi Macahel binbir rengi ve lezzeti ile sonbaharda sizleri bekliyor. Oksijene doymak, yaylalarda yürümek, sırt üstü uzanıp dağların doruklarında rüyalara dalmak ve bol bol fotoğraf çekmek için Macahel doğru adres. Sonbahar bölgenin en gözde zamanı. Yeşilin bazı yerlerde mevsime eşlik ederek renk ve ton değiştirdiği bu sezon romantik atmosferi ile başka güzel oluyor.

Macahel, yaklaşan kış için enerji depolamak yaza veda etmek için harika bir yer.

 

İkiye ayrılan cennet

Macahel vadisi içindeki biyolojik çeşitlilik gibi çok kültürlü. Artvin’den başlayıp Gürcistan’a uzanıyor. Vadinin bu tarafında altı köy ve yaylalar yer alıyor. Tarihte de çok önem taşıyan bu bölge şu anda da ülkemizde en doğal turizm bölgelerinden birisi. Özellikle zor doğa sporlarını seven doğal yaşam tutkunları için çekim merkezi.

Post a Comment